Kedi ve Köpeklere Verilmemesi Gerekenler

Sarımsak, soğan, frenk soğanı ve pırasa: İster pişmiş olsun, ister toz olsun, ister bebek mamasında olsun. Tek seferde yüksek miktar veya tekrar tekrar az miktarda verildiğinde gastrointestinal problemlere, bundan daha önemlisi anemiye neden olur. Bu saydığım sebzelerin içerisinde bulunan n-propil disülfit alyuvarlarda oksidasyona neden olur. Bu oksidan madde alyuvara bağlandığında bu bağı koparmak çok zor olduğundan vücut bu hücreyi parçalayarak ondan kurtulmaya çalışır. Bebek mamaları her ne kadar insanlar için çok iyi olsa da insan kullanımında kalmalı veya içeriği dikkatli incelenmeli. Parazitler için sarımsaklı yoğurt, dostlarımız için ilaçtan daha zararlıdır. Doğal olması bir şey ifade etmiyor, afyon, esrar, tütün, halusinojenik mantarlar da gayet doğal.

Parasetamol, çocuklar için ağrı kesici ve ateş düşürücü, aspirin, bebek aspirini: İnsanlar için güvenli ağrı kesicilerin çoğu kediler ve köpekler, özellikle de kediler için zehirlidir. Uç durumlarda veteriner hekim kontrolünde kullanılabilirler. Bunun açıklaması tamamen ayrı bir yazı konusu olacağı için burada değinmiyorum.

Ton Balığı Şaşırdığınızı biliyorum, kediler ve köpekler deli olur ton balığına. Ben de bira ve hamburgere deli olurum. Benim birşeyi sevmem, sevdiğim yiyeceğin bana yararlı olduğunu göstermez. Burada kastettiğim dostunuzu tamamen ton balığından uzak tutmak değil, kediler ve köpekler için hazırlanmış mamalarda bulunan ton balığı da problem değildir. Yeter ki sürekli ve çok miktarda yemesin. Çünkü ton balığı dostunuz için yeterli besin öğelerini bulundurmaz ve çok tüketimi cıva zehirlenmesine neden olabilir.

Süt: Özellikle yetişkin kedilerin büyük bir kısmında midede laktaz enzimi bulunmaz. Bu da laktozun sindirilemeden direkt olarak bağırsağa geçişine, bağırsakta şeker artışına neden olur. Bu şeker artışı bağırsaktaki bakteri florasını bozar ve ishallere neden olur. Ağır vakalarda dehidrasyona bağlı ölüm gelişebilir. Yoğurt ve kefirde maya bakterileri laktozu enerji kaynağı olarak kullandığı için fermente süt ürünlerinde problemle karşılaşma ihtimaliniz daha düşüktür. Gerçekten çok seviyorsa, ödül olarak vermek istiyorsanız laktozsuz veya laktaz ilave edilmiş sütlerden kullanabilirsiniz.

Alkol: 2 çay kaşığı viski kedinizi komaya sokabilir. Bir tane daha içirirseniz ölümüne sebep olabilirsiniz. Kedinize alkol vermeyi düşünüyorsanız ona başka bir sahip bulma veya psikolojik destek alma zamanınız gelmiştir, kusura bakmayın.

Üzüm: Sebebi tam olarak anlaşılmamış olsa da kedi ve köpeklerde böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bir vakada sadece 2 adet çekirdekli üzüm yiyen beagle yavrusu böbrek yetmezliğine girmiştir.

Avokado: Avokadoda bulunan persin toksini insanlara etki etmez. Kedi ve köpeklere orta derecede zehirlidir. Çok miktarda verilmediği sürece ölümler beklenmez. Bazı kedi köpek şampuanlarında avokado içerdiğini görebilirsiniz, üretici firma avokadonun yağını kullanır ve bu yağ persin ihtiva etmez.

Kafein: Çay, kahve, çikolata ve enerji içeceklerinde olabilir. Yüksek miktarda alındığında ölümlere neden olabilir.

Çikolata: İçinde bulunan theobromine ve kafeinden dolayı zararlıdır. Kediler ve köpekler theobromin’i çok yavaş metabolize edebilirler, birikim yapar.

Çiğ yumurta: Çiğ yumurtanın riskleri insan, kedi ve köpek için aynıdır. Kabuğunun, beyazının ve sarısının E.Coli ve/veya Salmonella enfeksiyonu riski taşıması en önemli sebeplerdendir. Diğer bir sebebi de çiğ yumurta içerisinde bulunan “avidin” (en çok beyazında bulunur) proteini biotinin emilimini azaltır. Bu da başta cilt ve kürk problemleri olmak üzere birçok soruna neden olur.

Çiğ balık: Çiğ yumurtadaki gibi iki riski var, birincisi gıda zehirlenmesine neden olabilir, ikincisi de içerisinde bulunan tiaminaz enzimi, b gurubu bir vitamin olan tiamini parçalar. Tiamin eksikliği kedilerde nörolojik problemlere neden olur, örneğin çırpınma, koma.

Köpek maması: Kedilerin ihtiyaçları ile köpeklerinki farklıdır. Köpek kedi mamasını yese çok bir sorun olmaz ama kediler köpek mamasını yememelidir.

Ciğer: Ton balığı gibi küçük miktarlar problem yaratmaz ama çok fazla yemek A vitamini toksisitesine neden olur. A vitamini yağda eriyen bir vitamindir ve yüksek miktarda alımı vücutta depolanması nedeniyle zarar verir. Daha çok kemik problemlerine neden olur, yüksek miktarda ve sürekli alımda da ölümlere neden olabilir.

Pişmemiş mayalı hamur: Mayalı hamur bildiğiniz gibi yavaş yavaş şişer. Bu şişme mayaların şekeri parçalayarak karbondioksit ve alkole dönüştürmesinden kaynaklanır. Piştiğinde ise mayalar ölür, oluşan alkol buharlaşır. Fakat pişmemişken yenildiğinde midede şişmeye başlar, ağrılara neden olur ve oluşan alkol kana karışır.

Ev yemeği: Özellikle kediler etçil canlılardır. Bizim gibi omnivor beslenmezler. Uzun yıllardan beri yaptığımız geleneksel yemekler bizim için sağlıklı olsa da dostunuz için olmayabilir, hele ki içinde soğan sarımsak varsa. Evde kedilere sağlıklı mamalar hazırlanabilir başka bir yazımda değineceğim.

Ve son olarak, eskiden bunları mı biliyorduk diyenlere: Eskiden kediler bu kadar sağlıklı ve uzun yaşamıyordu, tıpki insanların eskiden 30-40 yaşlarında ölmesi, doğan bebeklerin neredeyse yarısının ölmesi gibi.

6 thoughts on “Kedi ve Köpeklere Verilmemesi Gerekenler

 • 29 Mayıs 2019 tarihinde, saat 15:04
  Permalink

  kedim grip oldu bir kaşık calpol şurup verdim bir zararı olurmu?

  Yanıtla
  • 29 Mayıs 2019 tarihinde, saat 15:27
   Permalink

   Merhaba. Kedinizi acilen veteriner hekime götürmenizi söyleyebilirim. Verdiğiniz ilacın kutusunu da yanında götürürseniz iyi olur. Bahsettiğiniz şurup parasetamol içermektedir. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 • 23 Eylül 2022 tarihinde, saat 19:36
  Permalink

  Kedim kusuyo ne vermeliyim ve ne yapmaliyim

  Yanıtla
  • 29 Eylül 2022 tarihinde, saat 19:56
   Permalink

   Duygu Hanım selamlar, biraz geç cevap vermiş oluyorum kusura bakmayın. Kedilerde özellikle günde 3 defadan fazla kusma ve/veya eşlik eden halsizlik gibi diğer belirtiler hekime gidilmesini gerektirir. Sorunuzu biraz daha açabilir misiniz? Kaç yaşında, başka bir belirti var mı, günde kaç defa kusuyor?

   Yanıtla
 • 19 Kasım 2022 tarihinde, saat 08:59
  Permalink

  Öncelikle merhaba hocam tamm herşeyin bir çözümü var ama artık hiçbir veteriner bana güvenilir gelmiyor hep para tuzagı her veterınere girip cıkmamız 1500 -2000tl yok o çekileck yok buekilecek hadi bizde var veriyoruz ama olmayan insanlar bir canı sahiplenip besleyemeyeckmı yani aslında sormam gereken şu her konuda veterinere kosmak yerıne daha bitkisel etkili çözümler varmı hani onları uyguladıktan sonra ihtiyac duydugumuzda veterinere gitsek

  Yanıtla
  • 22 Kasım 2022 tarihinde, saat 00:28
   Permalink

   Öncelikle bir veteriner hekim olarak beni de kapsayacak şekilde “hiçbir veteriner bana güvenilir gelmiyor” ile başlamanıza anlam veremedim. Yani hem beni güvenilmez bulup hem soru soruyorsunuz? İkincisi, malesef ülkemizde kedi-köpek gibi pet hayvanlarını beslemek bir lüks. Nasıl artık en uyduruk, kaza anında sizin ölümünüze neden olacak hurda bir araba için bile aylarca para biriktirmeniz gerekiyorsa, pet hayvanınız için de birazcık bütçenizi zorlamanız lazım. Ama inanın ülkemizde hurda araba almaktan çok daha ucuzdur kedi köpek beslemek. Bahsettiğiniz bitkisel, her derde deva çözümler olsa inanın ilk paylaşacak, açıklayacak kişi benim. Ama mevcut bilimsel çalışmalar çerçevesinde, bütçenizi ve pet hayvanınızı korumak adına sadece neler yapmamanız gerektiğinden bahsedebiliyorum.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir